Total Pageviews

Friday, October 5, 2012

Dialogu i pazbardhur i Berishës me Anila Bashën në konferencën për shtypAnila: Zoti Kryeministër, keni qenë 22 vjet anëtar i PPSH, keni mbajtur teserën e asaj partie. A ndjen ndonjë detyrim ndaj tyre?
Dëgjohet zhurmë, ndërhyn Erla dhe thotë nuk të punon mikrofoni.
Anila: Mirë po e përsëris….
Doktori: Anila kalo tek pyetja e dytë, e dëgjova.
Anila: Ju keni vizituar ditët e fundit shumë shkolla duke shkelur ligjin për depolitizimin e tyre…, ndërkohë që mund tu flasësh nxënësve për cilësinë e mësimit dhe faktin qe mësueset u rrisin mesataren që t’ia raportojnë kryeministrit…
Doktori: Anilë, kalo tek pyetja tjetër…
Anila: A keni një shpjegim për reklamat që ka marrë RD…
Doktori: Tani, Anila, reklamat. Ta them unë ty. Shiko, kjo është një pyetje shumë e drejtë. Do thuash ti pse ka marrë reklama RD. Po kujt t’ia japim njoftimet për shpronësim moj zonjë, Zërit Popullit apo Koços? Po a ka shqiptar, a ka burrë dhe grua në këtë vend që të besojë se do marrë lek nga shpronësimet po t’i  botojmë tek gazetat e Ramës? Po shqiptarët më besojnë mue, besojnë RD dhe ndaj duhet t’i shikojnë aty njoftimet. Kjo është e tëra dhe s’ka asnjë prapavijë aty.
Pika 2. Pse nuk ka marrë TV Shijak…
-Jo nuk të pyeta për TV Shijakun, i tha Anila.
-Nejse, ta them unë ty. Tani Rama moj zonjë duhet t’i jepte TV Shijakut reklamë. Nuk i ka dhënë. Nuk i ka dhënë se e pengojnë Koçot e tij. Unë nuk mund t’i jepja. Jo, të jem i sinqertë, po t’i jepja unë Shijakut qoftë dhe një reklamë, do më hidheshit në fyt, do thoshte pse i dhe Shijakut se e ke tëndin.
Anila: Po ti ia ke dhënë të gjitha Sandrit Doktor?
-Shiko, Sandri nuk ka qenë imi. Jo, e dinë të gjithë këtë. E kam pasur në opozitë, e respektoj, më respekton dhe e kam trajtue si medie që e kam pasur në opozitë. Shijakun e kam pasë temin. Un nuk jam faqezi si Edi Rama tu jap mediave të mia. I kam dhënë Klanit se ka qenë medie e Ramës. Kaq. Rama duhet t’i jepte Shijakut. Pastaj mos harro, Shijaku nuk është televizion kombëtar.
Anila: Po ti i ke dhënë ABC më shumë se Top Channel-it Doktor?
-Nuk ashtë e vërtetë. ABC ka marrë vetëm ato që nuk ka pranuar Top Channel. Nuk kam çfarë i bëj. Ata kanë pretendime për orare të caktuara, kanë politikën e tyre dhe ne për të mos djegur fondet, ia kemi dhënë ABC.
Anila: Po pse nuk ja dhatë këto TV Shijakut Doktor?
Doktori: Shiko, ta thashë një herë, ne nuk financojmë mediat tona. Jo, nuk jemi Edi Rama ne.
Anila: Po pyetjet e para Doktor, s’u përgjigje.
Doktori: Anila, shiko, u përgjigja.
Anila: Nuk u përgjigje për detyrimet që ke ndaj Partisë së Punës ke qenë 22 vjet anëtar?
Doktori: Anilë, shiko. 22 vjet kam dhe me PD, duhet me pa nga e ardhmja.
Anila: Është e vërtetë që mbesat të kanë thënë gjysh mos eja në shkollë se na tallin shoqet?
Doktori: Anila, shiko, pyet Edi Ramën pse nuk shkon në shkolla. E ka inat shkollën. Jo, e di unë këtë.

Dialogu i pazbardhur i Berishës me Anila Bashën në konferencën për shtypAnila: Zoti Kryeministër, keni qenë 22 vjet anëtar i PPSH, keni mbajtur teserën e asaj partie. A ndjen ndonjë detyrim ndaj tyre?
Dëgjohet zhurmë, ndërhyn Erla dhe thotë nuk të punon mikrofoni.
Anila: Mirë po e përsëris….
Doktori: Anila kalo tek pyetja e dytë, e dëgjova.
Anila: Ju keni vizituar ditët e fundit shumë shkolla duke shkelur ligjin për depolitizimin e tyre…, ndërkohë që mund tu flasësh nxënësve për cilësinë e mësimit dhe faktin qe mësueset u rrisin mesataren që t’ia raportojnë kryeministrit…
Doktori: Anilë, kalo tek pyetja tjetër…
Anila: A keni një shpjegim për reklamat që ka marrë RD…
Doktori: Tani, Anila, reklamat. Ta them unë ty. Shiko, kjo është një pyetje shumë e drejtë. Do thuash ti pse ka marrë reklama RD. Po kujt t’ia japim njoftimet për shpronësim moj zonjë, Zërit Popullit apo Koços? Po a ka shqiptar, a ka burrë dhe grua në këtë vend që të besojë se do marrë lek nga shpronësimet po t’i  botojmë tek gazetat e Ramës? Po shqiptarët më besojnë mue, besojnë RD dhe ndaj duhet t’i shikojnë aty njoftimet. Kjo është e tëra dhe s’ka asnjë prapavijë aty.
Pika 2. Pse nuk ka marrë TV Shijak…
-Jo nuk të pyeta për TV Shijakun, i tha Anila.
-Nejse, ta them unë ty. Tani Rama moj zonjë duhet t’i jepte TV Shijakut reklamë. Nuk i ka dhënë. Nuk i ka dhënë se e pengojnë Koçot e tij. Unë nuk mund t’i jepja. Jo, të jem i sinqertë, po t’i jepja unë Shijakut qoftë dhe një reklamë, do më hidheshit në fyt, do thoshte pse i dhe Shijakut se e ke tëndin.
Anila: Po ti ia ke dhënë të gjitha Sandrit Doktor?
-Shiko, Sandri nuk ka qenë imi. Jo, e dinë të gjithë këtë. E kam pasur në opozitë, e respektoj, më respekton dhe e kam trajtue si medie që e kam pasur në opozitë. Shijakun e kam pasë temin. Un nuk jam faqezi si Edi Rama tu jap mediave të mia. I kam dhënë Klanit se ka qenë medie e Ramës. Kaq. Rama duhet t’i jepte Shijakut. Pastaj mos harro, Shijaku nuk është televizion kombëtar.
Anila: Po ti i ke dhënë ABC më shumë se Top Channel-it Doktor?
-Nuk ashtë e vërtetë. ABC ka marrë vetëm ato që nuk ka pranuar Top Channel. Nuk kam çfarë i bëj. Ata kanë pretendime për orare të caktuara, kanë politikën e tyre dhe ne për të mos djegur fondet, ia kemi dhënë ABC.
Anila: Po pse nuk ja dhatë këto TV Shijakut Doktor?
Doktori: Shiko, ta thashë një herë, ne nuk financojmë mediat tona. Jo, nuk jemi Edi Rama ne.
Anila: Po pyetjet e para Doktor, s’u përgjigje.
Doktori: Anila, shiko, u përgjigja.
Anila: Nuk u përgjigje për detyrimet që ke ndaj Partisë së Punës ke qenë 22 vjet anëtar?
Doktori: Anilë, shiko. 22 vjet kam dhe me PD, duhet me pa nga e ardhmja.
Anila: Është e vërtetë që mbesat të kanë thënë gjysh mos eja në shkollë se na tallin shoqet?
Doktori: Anila, shiko, pyet Edi Ramën pse nuk shkon në shkolla. E ka inat shkollën. Jo, e di unë këtë.

Filmi i Skenderbeut ( Muzika )

Siria lëshon predha ndaj TurqisëSiria lëshon predha ndaj Turqisë
Të paktën pesë shtetas turq mbetën të vrarë dhe dhjetë të tjerë u plagosën, pasi disa predha të ushtrisë siriane goditën qytetin kufitar të Akçakales.

Ishte kryebashkiaku ai që përhapi lajmin në mediat turke, pasditen e së mërkurës.

Ankaraja dhe Damasku janë treguar të kujdesshëm dhe nuk kanë dhënë ende deklarata zyrtare. Zona pranë kufirit turk është shndërruar në një arenë luftimesh në Siri, për shkak të mbështetjes që marrin rebelët nga Turqia.

Duket se bombardimi ka qenë aksidental, në përpjekje për të qëlluar prapavijën e kryengritësve të Ushtrisë së Lirë Siriane.

Incidenti pritet të përkeqësojë më tej marrëdhëniet tejet të tensionuara midis dy fqinjëve.

Më parë, kryeministri Erdogan ka kërcënuar autoritetet e Damaskut me një përgjigje të “vendosur dhe të fuqishme”, pasi një avion turk u qëllua nga antiajrorët sirianë, ndonëse teknikisht ndodhej në hapësirë ajrore neutrale.

Si rrjedhojë e atij sulmi, dy pilotët humbën jetën.

Aktualishjt, Turqia është duke strehuar rreth 93 mijë sirianë në kampet e refugjatëve të luftës, por besohet se 40-50 mijë më shumë mund të jenë duke jetuar në mënyrë ilegale në vend.

“AK” bllokon Panaritin në aeroport: Tradhëtar!“AK” bllokon Panaritin në aeroport: Tradhëtar!
Aktivistë të “Aleancës Kuqezi” bllokuan ministrin Panariti në sallën VIP të aeroportit “Nënë Tereza” në Tiranë, duke detyruar policinë që të ndërhynte në mbrojtje të tij.

Sipas aktivistëve, duke pasur parasysh takimin e fundit të Panaritit me ministrin e Jashtëm grek në Athinë dhe atë që u bisedua në këtë takim, ai duhet të shpallet një person i padëshiruar në Shqipëri dhe t’i pengohet hyrja në vendin tonë.

”Dorëzimi i territoreve është një tradhëti kombëtare”, reagoi “Aleanca”, duke iu referuar marrëveshjes së debatueshme për çështjen e ujrave dhe deklaratave të bëra nga ministri për shqyrtimin e kësaj çështje nga komisione ekspertësh.

Duke iu referuar incidentit të vendosjes së flamurit kombëtar kokëposhtë në takimin t Athinës, “AK” vlerësoi se “me paaftësinë dhe papërgjegjshmërinë e tij, Panariti poshtëroi flamurin kombëtar”.

Në takimin e zhvilluar më parë gjatë javës, bëri bujë fakti se flamuri kombëtar i vendosur në konfernecë për shtyp pas Panaritit, ishte i kthyer kokëposhtë.

Në një reagim gjatë së enjtes, Ministria e Jashtme Greke e konsideroi diçka të tillë një gabim protokolli, ndërsa në ndjesën zyrtare kërkohej që të mos lejohej një gabim i tillë të ndikonte në “marrëdhëniet e shkëlqyera dypalëshe”.